100 sadzonek w niecałą godzinę.

Czy można posadzić w trudnym górskim terenie ponad 100 sadzonek drzewostanu w niecałą godzinę? Oczywiście, że tak.

Trzeba tylko podjąć dobrą współpracę ponad wszelkimi podziałami, a szczególnie wtedy kiedy cel jest tak bardzo ważny dla nas wszystkich i naszych przyszłych pokoleń.

Udowodnił to Starosta Kłodzki – Maciej Awiżeń, który m.in. wraz radnymi powiatowymi Jarosławem Przybyłem  oraz Leszkiem Kuzakiem, brali udział w odbywającej się w Nadleśnictwie Jugów ogólnopolskiej akcji p.n.

Łączą nas drzewa”, której to zadaniem jest zwrócić uwagę Polaków na bezcenną rolę drzew w przyrodzie.

Akcja zorganizowana została przez Lasy Państwowe wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, które to zaplanowały kilkadziesiąt wydarzeń w całym kraju i tu m.in. są sadzone drzewa również w miejscach dotkniętych przez nieszczęśliwe zdarzenia losowe, jak np. działanie żywiołów lub tak jak w przypadku Jugowa, dodatkowo dotkniętych przez działalność  kornika zrosłozębnego, przez którego usunięto około 100 m3 drewna.

Główna idea tych działań zawarta została w słowach Edward Siarka, pełnomocnika rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa -

Cyt.:” Chcemy zaakcentować, że wspólnotę narodową budujemy także w relacjach z ojczystą przyrodą. Przyroda to spuścizna, którą odziedziczyliśmy po przodkach i którą przekażemy następcom. Wyrazem naszej dbałości o przyrodę jest sadzenie drzew i dbałość o nie. Pokażemy, że łączą nas drzewa.”

W Jugowie do akcji licznie włączyli się przedstawiciele lokalnej społeczności samorządowej jak min. radni powiatowi, pracownicy różnych służb czy przedstawiciele mieszkańców jak np. młodzież ze Szkoły Podstawowej w Ścinawce Średniej.

Obszar na którym odbyło się zalesianie wynosi 0,23 ha.

Gospodarzami i organizatorami na miejscu tej akcji byli: Dyrektor Lasów Państwowych we Wrocławiu Arkadiusz Wojciechowicz oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa w Jugowie - Sławomir Karwowski.

Fot. Bartosz Wojciechowski - Rzecznik Prasowy

[file,id_cms='3958',type=image']