Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Rozśpiewana Pstrążna 2021

XV Prezentacje Zespołów Ludowych Ziem Pogranicznych „Róża Kłodzka” odbyły się 18 lipca 2021 roku w skansenie w Pstrążnej. W ramach konkursu wystąpiło 11 zespołów ludowych z ziemi kłodzkiej, które po rocznej przerwie spowodowanej pandemią zaprezentowały piosenki ludowe zarówno z Dolnego Śląska jak i innych regionów Polski. Podczas wieczornego sobotniego koncertu, który był zaproszeniem na ludową niedzielę  w skansenie, wystąpili laureaci I nagrody XIV Przeglądu, czyli zespół Słowianki z Bierkowic. Imprezę w skansenie otworzyli Małgorzata Kanecka, Członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego oraz Marek Biernacki, Dyrektor Muzeum w Pstrążnej. Organizatorami imprezy są Starostwo Powiatowe w Kłodzku, Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego – skansen w Pstrążnej i Urząd Miejski w Kudowie-Zdroju.

W tym roku laur zwycięstwa przypadł zespołowi Siekiereczki ze Starego Gierałtowa, drugie miejsce wyśpiewały Skrzynczanki ze Skrzynki, a trzecie Katarzynki ze Ścinawki Górnej. Nagrodę za najwierniejszy tradycji strój regionalny otrzymał Jaskier z Ołdrzychowic Kłodzkich. Publiczność nagrodziła największą liczbą głosów zespół Woliborzanki z Woliborza.

W jury zasiadali: Małgorzata Kanecka – Członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego, Justyna Pych-Stoszek z Kudowskiego Centrum Kultury i Sportu, Agnieszka Szepetiuk-Barańska – Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, Paweł Pawlik – muzyk oraz Zofia Czajka z zespołu „Słowianki” z Bierkowic, laureata I nagrody poprzednich Prezentacji.

Rolę konferansjerki pełniła Ewa Żurakowska, wokalistka, która na koniec Prezentacji razem ze swoim zespołem wykonała krótki recital z utworami inspirowanymi muzyką ludową.

Publiczność podczas podziwiania zespołów ludowych mogła wziąć udział w konkursie wiedzy o skansenie w Pstrążnej oraz mini turniej „Jaka to melodia”. Poprawne odpowiedzi były nagradzane zestawami promocyjnymi Powiatu Kłodzkiego.

Dziękujemy panu Markowi Gałowskiemu za udostępnienie zdjęć z imprezy.

 

 

Wersja XML