XXVI Tom Rocznika Ziemi Kłodzkiej – Wydany

Starosta Kłodzki - Maciej Awiżeń  oraz Michał Piszko - Burmistrz Miasta Kłodzka uczestniczyli w oficjalnej prezentacji nowej edycji Rocznika Ziemi Kłodzkiej.Niecierpliwie wyczekiwane wydanie Rocznika Ziemi Kłodzkiej - niezwykłej gratki dla miłośników i pasjonatów naszego regionu, zostało zaprezentowane w Liceum im. B. Chrobrego w Kłodzku.

To już XXVI tom tego ponadczasowego kompendium wiedzy o naszej małej ojczyźnie. Rocznik Ziemi Kłodzkiej jest wydawany z przerwami od 1958 roku przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kłodzkiej, którego prezesem, obecnie jest Adam Łącki.
W roczniku znajdziemy oprócz niezwykle ciekawych informacji historycznych, również opracowania naukowe dotyczące tego terenu.
Poprzedni tom XXV został wydany w 2018 roku. Aktualne wydanie XXVI z powodu pandemii pojawiło się dopiero po 3 latach.

Rocznik składa się z ośmiu rozdziałów, których autorami są wybitne postacie związane sercem i duszą z ziemią kłodzką. W tym wydaniu autorami są:

Irena Klimaszewska – kustosz Muzeum Ziemi Kłodzkiej, zajmująca się również działalnością badawczą, wydawniczą i edukacyjną związaną z historią, kulturą i sztuką regionu kłodzkiego.

Doktor Lech Włodarczyk – Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Członek Zarządu w Zespole Uzdrowisk Kłodzkich S.A.. Przewodniczący Rady Nadzorczej w ZAMGGM Kłodzko Sp. z o.o. w Kłodzku. Członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Kłodzkiej.

Marek Mazurkiewicz - Animator, pedagog, reżyser, aktor, działacz społeczny od lat zawodowo związany z instytucjami kultury. Radny Rady Powiatu Kłodzkiego.

Henryk Grzybowski – Absolwent ekonometrii, przedsiębiorca, społecznik, z zamiłowania historyk i regionalista. Działacz wielu inicjatyw takich jak: Towarzystwo Miłośników Polanicy czy Klub „Rotary”.

Leszek Majewski -  Przewodnik Sudecki, wykładowca i egzaminator, licencjonowany pilot wycieczek zagranicznych, regionalista. Współtwórca kilku książek związanych z ziemią kłodzką. Działacz ZHP. Członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Kłodzkiej i współtwórca Towarzystwa Miłośników Polanicy-Zdroju. Działacz Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Wielokrotnie uhonorowany wieloma odznaczeniami i nagrodami.

Katarzyna Schick – Tancerka, choreograf, instruktor tańca, animator kultury. Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicz w Warszawie. Wieloletnia instruktor tańca w wielu instytucjach kultury w Kłodzku, w powiecie kłodzkim i nie tylko.

Joanna Załucka – Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej na Wydziale Lalkarskim we Wrocławiu. Reżyser, pedagog, aktorka. Prowadzi zajęcia i warsztaty z zakresu teatru. Wieloletni pracownik Ośrodka Kultury w Kłodzku.

Zbigniew Piotrowicz - Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, psycholog, podróżnik, animator kultury, dziennikarz, alpinista, samorządowiec, bloger. Autor wielu publikacji książkowych. Jego teksty publikowały ważne polskie wydawnictwa w takich tytułach jak : Rzeczpospolita, Tygodnik Podhalański, Taternik, Karkonosze, Euroregio Glacesis i wiele innych.

Robert Duma - Absolwent studiów magisterskich na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Wrocławskim, kierunek: bibliotekoznawstwo ze zbiorami naukowymi oraz na Uniwersytecie Poznańskim - zarządzanie ochroną dóbr dziedzictwa kulturowego. Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka.

Joanna Kraj-Plenkiewicz – prawnik, pomysłodawczyni i twórczyni Klubu Biznesu Ziemi Kłodzkiej. Doradca podatkowy i prezes firmy Centrum Obsługi Działalności Gospodarczej Sp. z o. o Kancelarii podatkowej w Kłodzku. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. wyróżniona przez Biznes Center Club tytułem Firma Dobrze Widziana. W 2018 roku otrzymała prestiżową Różę Kłodzką oraz odznaczona medalem Terrae Glacensis Civis – przyznawanymi przez Starostę Kłodzkiego.

Nad całością powstania Rocznika Ziemi Kłodzkiej czuwał i redagował - Adam Łącki. Serdecznie zachęcamy do sięgnięcia po tą lekturę. Rocznik będzie można nabyć w Kłodzkim Ośrodku Kultury.