Miodobranie w Starostwie Powiatowym w Kłodzku

W Starostwie Powiatowym w Kłodzku od 2020 roku funkcjonuje powstała z inicjatywy starosty kłodzkiego - Macieja Awiżenia niewielka pasieka. Celem jej powstania było podniesienie świadomości mieszkańców powiatu jak bardzo ważna i pożyteczna dla naszego środowiska jest praca pszczół. Bez nich ludzkość nie przetrwałaby dłużej niż cztery lata. Pszczoły zapylają aż 77% gatunków roślin. Uradzaj w rolnictwie jest więc również uzależniony od ich liczebności. Dlatego chcemy, aby pszczół było jak najwięcej.

W ubiegłym tygodniu w naszej pasiece „U starosty” przeprowadziliśmy pod okiem członków Zrzeszenia Pszczelarzy Ziemi Kłodzkiej miodobranie. Ten sezon okazał się dla nas wyjątkowo urodzajny. Miodu z Kłodzka jest dużo i jest bardzo pyszny. Z dwóch uli uzyskaliśmy 20 litrów. Miód po zebraniu będzie przeznaczony na cele promocyjne powiatu.

Dając dobry przykład zachęcamy Wszystkich do tworzenia własnych pasiek. Naukowcy przeprowadzili badania i wbrew pozorom miód w mieście jest równie zdrowy jak ten ze wsi. A zdarzały się nawet przypadki, że był bardziej czysty, ponieważ w mieście nie stosuje się oprysków.