79. ROCZNICA LUDOBÓJSTWA NA KRESACH WSCHODNICH

Pamiętamy o tych, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami.

Dzisiaj w Kłodzku, przy Pomniku Pamięci w Parku Kresowian, odbyły się uroczyste obchody 79. rocznicy ludobójstwa na polskiej ludności dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na dawnych Kresach Wschodnich.

Obok mieszkańców i rodzin Kresowian w obchodach w Kłodzku uczestniczyli:

Maciej Awiżeń Starosta Kłodzki, Ryszard Niebieszczański Członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego,

Tadeusz Szewczyk Prezes Stowarzyszenia Kresowian Ziemi Kłodzkiej, Monikę Wielichowską Poseł na Sejm RP reprezentowała Aneta Łosiewicz radna Rady Miejskiej w Kłodzku, natomiast Michała Dworczyka Szefa Kancelarii RM reprezentowała Krystyna Śliwińska radna Powiatu Kłodzkiego.

1.jpeg

Uczestniczył również Michał Piszko Burmistrz Miasta Kłodzka, Zbigniew Tur Wójt Gminy Kłodzko, radni powiatowi i gminni, służby mundurowe, duchowni, poczty sztandarowe, przedstawiciele stowarzyszeń pozarządowych oraz zaproszeni goście.

Przy Pomniku Pamięci w Parku Kresowian, wygłoszono okolicznościowe przemówienia, złożono wieńce i zapalono znicze.

W tym dniu, szczególne podziękowania składamy wszystkim tym osobom, które niosą pamięć o tym ludobójstwie, pamiętają o ofiarach i przypominają o ich strasznym losie.

Przypominają ją po to, by dzisiejsze pokolenia Polaków i Ukraińców pamiętały o tym, co wydarzyło się na Wołyniu, ale także by nigdy więcej nie doszło do takiej tragedii.

„Krwawa niedziela” – w niedzielę 11 lipca 1943 roku dokonano zmasowanych mordów na ludności polskiej przez ukraińskie oddziały OUN UPA. W skoordynowanej akcji, polegającej na atakowaniu ludzi biorących udział w niedzielnych nabożeństwach lub wychodzących ze świątyń, 11 lipca zamordowano kilkanaście tysięcy Polaków z 99 miejscowości.

Szacunki dokonane przez polskich historyków mówią o 60 tys. zabitych na Wołyniu oraz od 100 do 150 tys. w Galicji Wschodniej.

Pamiętamy !

3.jpeg2.jpeg4.jpeg5.jpeg6.jpeg7.jpeg5.jpeg