Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Odsłonięcie pomnika upamiętniającego rocznice wydarzeń lipcowych sprzed 40 lat w dusznickich ZEM

Starosta Kłodzki – Maciej Awiżeń brał udział w uroczystości odsłonięcia pomnika w Dusznikach – Zdroju.

Brak opisu obrazka

Duszniki Zdrój to piękne uzdrowiskowe miasto, które jest znane również z tego, że 40 lat temu - 24 lipca 1980 roku  w obecnych Zakładach Elektrotechniki Motoryzacyjnej ZEM (wtedy POLMO-ZEM), wybuchł pierwszy w Polsce strajk przeciwko działaniom władzy komunistycznej.

Brak opisu obrazka

Strajk ten był spowodowany m.in. wprowadzeniem podwyżek cen żywności. Do protestu zaczęły przyłączać się również inne zakłady na Ziemi Kłodzkiej. Niedługo po tych wydarzeniach w sierpniu 1980 roku strajkowały również zakłady w całym kraju.

Najbardziej znanym z tego okresu był ogłoszony 14 sierpnia 1980 roku strajk w Stoczni Gdańskiej, który w efekcie doprowadził do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.

Z pewnością również wydarzenia w dusznickim ZEM, przyczyniły się do powstania fali nadchodzących zmian w naszym kraju.

To co wtedy się działo, znakomicie pamięta  również obecny współwłaściciel firmy a zarazem Przewodniczący Rady Nadzorczej ZEM - Piotr Parzyński, który brał wtedy czynny udział w strajku i w swoim wystąpieniu w trakcie uroczystości odsłonięcia pomnika powiedział :

Brak opisu obrazka

Cyt.: „ …dzięki inicjatywie IPN, w którą aktywnie włączyły się władze naszego miasta oraz kierownictwo ZEM SP. z o. o, pewnie już nigdy w sposób oficjalny nie rozmawialiśmy o dzielnej załodze państwowego wówczas ZEM, która jako jedna z pierwszych w Polsce wystąpiła w obronie swojej godności i poprawy sytuacji ekonomicznej…

Dlatego, jest nam tym bardziej miło, że możemy uczestniczyć w tej podniosłej uroczystości dla upamiętnienia tamtych wydarzeń, a ja osobiście jako ich uczestnik cieszę się, że doczekałem dnia, kiedy załoga ZEM została doceniona przez zorganizowanie oficjalnej uroczystości państwowej. Dziękuję za to wszystkim organizatorom tej uroczystości w imieniu byłych i obecnych pracowników ZEM….”

Brak opisu obrazka

Pomnik przy bramie ZEM-u powstał dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej ZEM Sp. z o.o w Dusznikach-Zdroju oraz Miasta Duszniki-Zdrój.

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

W uroczystości udział brali zaproszeni goście, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz uczestnicy tamtych wydarzeń. W imieniu Michała Dworczyka - szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wystąpiła Radna Powiatu Kłodzkiego - Krystyna Śliwińska. W trakcie uhonorowany został za szczególny wkład znany działacz Solidarnościowy z Dusznik-Zdroju współtwórca Tajnej Organizacji Robotniczego Oporu (TORO) - Stanisław Wesołowski.

Brak opisu obrazka

Współtwórca Tajnej Organizacji Robotniczego Oporu (TORO) - Stanisław Wesołowski.

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Wersja XML