Zarząd Powiatu Kłodzkiego oddał do użytku wieżę widokową na Kłodzkiej Górze.

Starosta Kłodzki - Maciej Awiżeń poprowadził uroczystość oficjalnego otwarcia wieży widokowej na Kłodzkiej Górze. Na uroczystość przybyli  przedstawiciele władz lokalnych, lokalnej prasy oraz uczestnicy projektu budowy wieży i mieszkańcy powiatu.

Powstała wieża widokowa na Kłodzkiej Górze, jest częścią szlaku grzbietowego, prowadzącego przez najatrakcyjniejsze punkty widokowe Sudetów.

Kłodzka Góra o wysokości 762,7 m n.p.m.,  jest to drugi pod względem wysokości szczyt Gór Bardzkich, położony w ich południowo-wschodniej części.

Sama wieża widokowa powstała w ramach projektu pn.: „Czesko-polski szlak grzbietowy – cześć wschodnia”, gdzie w skład całego projektu wchodziło wybudowanie 10 wież widokowych oraz platformy widokowej w Radkowie.

Budowa kłodzkiej wieży była już od dawna wyczekiwana przez miłośników turystyki. Inwestycja powiatu, umożliwia teraz podziwianie z Kłodzkiej Góry, rozległych panoram ziemi kłodzkiej i Opolszczyzny, a przy dobrej widoczności można dostrzec także Karkonosze, Pogórze Sudeckie i Wrocław.

Początki koncepcji powstania tej wieży sięgają 2015 roku, w którym to po stronie polskiej podpisano w tej sprawie porozumienia pomiędzy Powiatem Kłodzkim, Powiatem Ząbkowickim oraz Nadleśnictwem Bardo Śląskie.

Powstanie wieży nie byłoby jednak możliwe, bez współpracy z partnerami z Republiki Czeskiej i Polski oraz dofinansowaniu projektu „Czesko-polski szlak grzbietowy – cześć wschodnia” ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreag V-A Republika Czeska – Polska

Szczególne podziękowania należą się tutaj też Lasom Państwowym, które od początku zainicjowania pomysłu wspierały idee budowy oraz Panom: Antoniemu Bańdurze, Nadleśniczemu Nadleśnictwa  Bardo Śląskie i Romanowi Festerowi, staroście ząbkowickiemu za zaangażowanie w te inicjatywę i współfinansowanie dokumentacji projektowej wieży widokowej na Kłodzkiej Górze.

Należy też wspomnieć, że liderem całego projektu, jest czeski Euroregion Glacensis, kierowany przez pana prezesa Miroslava Kociana. Otrzymanie dofinansowania i sprawna realizacja projektu wieży na Kłodzkiej Górze, to też zasługa  pana Jaroslava Stefka, dyrektora biura czeskiego Euroregionu.

Dofinansowanie na budowę wieży zawdzięczamy dobrej ocenie projektu przez Wspólny Sekretariat techniczny w Ołomuńcu, kierowany przez pana Macieja Molaka.

Realizacji stworzenia tego nietuzinkowego projektu wieży widokowej podjął się wybitny polski inżynier Andrzej Kociński. Natomiast niezwykle szybką realizację zadania zawdzięczamy wykonawcy firmie:

Tatry z Myślenic, która podjęła się  budowy naszej wieży.

Ze strony powiatu nad całością realizacji projektu czuwał bezpośrednio:

Piotr Marchewka – Etatowy Członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego.

Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze ma wysokość 34,5 metra, natomiast najwyższa platforma widokowa została zainstalowana na 30,5 metrach. Na szczyt prowadzi 165 schodów.

Z kopuły widokowej będzie można podziwiać panoramy Masywu Śnieżnika, Gór Orlickich, Bardzkich i Sowich. Inwestycja pochłonęła około 1,3 miliona złotych i została zrealizowana za środków powiatu kłodzkiego, powiatu ząbkowickiego i Nadleśnictwa Bardo oraz przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Na wieżę dojdziemy szlakiem żółtym pieszo, który przebiega obok obecnego "Domu Krawca"- dawna Kukułka.

Goście, którzy uświetnili swoją obecnością uroczystość otwarcia wieży widokowej:

Władze Powiatu Kłodzkiego w składzie:

Maciej Awiżeń - Starosta Kłodzki

Zbigniew Łopusiewicz - Przewodniczący rady Powiatu Kłodzkiego