Robert Stando Podwójnie Uhonorowany w Kłodzku
19.05.2023r.
W Kłodzku odbyły się dwie bardzo ważne uroczystości upamiętniające osobę Honorowego Obywatela Kłodzka - Roberta Stando.
Robert Stando, był absolwentem kłodzkiego Liceum im. Bolesława Chrobrego, później reżyserem filmowym, twórcą scenariusza i realizatorem sławnego filmu, pt. „ Miasto, które może zginąć ”,
a który to film w 1955 roku, przyczynił się bezpośrednio do uratowania dużej części zabytkowej starówki kłodzka, poprzez nagłośnienie ówczesnym władzom i społeczeństwu problemu ogromnej skali katastrofy budowlanej, która dotknęła najstarszą część naszego miasta.
Osiągnięcia Roberta Stando, przypomniało ponownie kłodzkie stowarzyszenie „Robertarium”, czyli grupa miłośników i przyjaciół Roberta Standy, utworzona po jego śmierci, a mająca na celu zachowanie pamięci o nim i promocję jego twórczości.
Członkiem stowarzyszenia i pomysłodawcą utworzenia w Parku Sybiraków w Kłodzku - Alei Roberta Stando, jest Bartlomiej Terlecki – znany kłodzki aktywista i popularyzator historii miasta.
Dzięki inicjatywie stowarzyszenia „Robertarium”, na sesji rady miejskiej 24 listopada 2022 roku, radni przegłosowali utworzenie alei, która biegnie wzdłuż dawnych murów obronnych miasta i kanału Młynówka, aż do ulicy Wodnej.
Uroczystego otwarcia, oprócz członków stowarzyszenia „Robertarium”, dokonali osobiście Michał Piszko Burmistrz Miasta Kłodzka, Maciej Awiżeń – Starosta Kłodzki, Leszek Michalski- znany kłodzki aktywista, a prywatnie przyjaciel Roberta Standy.
Podczas otwarcia odsłonięto pamiątkową tablicę oraz ławeczkę pamięci reżysera.
Drugą uroczystością związaną z Robertem Stando, był finał projektu unijnego pn. „NASZA OKOLICA - I Festiwal filmów im. Roberta Stando”, którego partnerami był Powiat Kłodzki oraz Gymnasium Broumov.
Na festiwal zostały nadesłane przez młodzież krótkie filmy, nawiązujące do formuły zaproponowanej przez Roberta Stando w jego filmie pt. ” Miasto, które może zginąć ”, a traktujące o zagrożonych lokalnych zabytkach, oraz miejscach, aby w porę zwrócić uwagę na ich obecny stan i podjąć niezbędne działania nim będzie za późno.
Nagroda główna festiwalu trafiła do Mikołaja Manikowskiego z I LO im Bolesława Chrobrego w Kłodzku, autora filmu pt. „Pustelnik ”.
Jury festiwalu postanowiło również wyróżnić:
Michała Bitnerowskiego i Jakuba Calderoni z I LO im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku, autorów filmu pt. ”Miejsce, które może zginąć ”
Weronikę Biernacik z I LO im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku, autorkę filmu pt. „Nysa"
Karoline Jędrzejowską, I LO im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku, autorka filmu pt. ” Złoty Stok. Miasto
turystyczne, które niszczeje”
Antoniego Krawczyka z I LO im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku, autor filmu pt. „ Pałac jak z bajki ”
Nagrody wręczał Maciej Awiżeń – Starosta Kłodzki, Sebastian Nowak – Wiceburmistrz Miasta Kłodzka oraz Tomasz Lasek – dyrektor Kłodzkiego Ośrodka Kultury, Marcin Klimaszewski - dyrektor I LO im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku.
Nagrodę - nocleg w pokoju, w którym zatrzymywał się zawsze Robert Stando, ufundowała członkini stowarzyszenia, Barbara Glińska, właścicielka hotelu i restauracji Dom Sudecki przy Żelaznym Moście w Kłodzku.
Ciekawy wykład w trakcie festiwalu o przyczynach katastrofy budowlanej na kłodzkiej starówce o której opowiadał Robert Stando w swoim filmie, przedstawiła Joanna Stoklasek-Michalak - kustosz Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym, a Państwa zapraszamy na spacer do Kłodzka.
Projekt „Nasza okolica. Festiwal filmów im. Roberta Stando” jest współfinansowany
ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa
za pośrednictwem Euroregionu Glacensis
Wersja XML